Rok w ogrodzie

CZERWIEC

Pielęgnacja trawników w czerwcu sprowadza się do koszenia co 7-10 dni lub zgodnie z potrzebą. Zalecamy przygotować trawnik na upalne dni kosząc  go  nieco wyżej. Przypominamy, że rozwój systemu korzeniowego jest zależny od wysokości koszenia. Im wyżej kosimy tym system korzeniowy może skuteczniej pobierać wodę z większych głębokości; dodatkowo wyższe źdźbła trawy chronią glebę przed parowaniem.

Trawnik nawadniamy nie częściej niż co 3 dni dawką pomiędzy 10-15 mm.

Gdy nie było nawożenia nawozem otoczkowanym stosujemy nawóz wieloskładnikowy z przewagą azotu.

Czerwiec to dobry czas na walkę z chwastami w trawniku i inne zabiegi dotąd nieprzeprowadzane jak wertyulacja, aeracja czy profilaktyka przeciwgrzybowa na nowych trawnikach.

LIPIEC 

Lipiec to miesiąc, w którym wykonujemy tylko podstawową pielęgnację.

Prace w celu utrzymania idealnej darniny sprowadzają się do regularnego koszenia i rzadkiego, ale obfitego porannego podlewania. Idealną dawką jest 10-15 l/m2 co trzeci dzień, ponieważ odpowiada ilości wody, która odparowywana jest z  gruntu.

Jeżeli podlewają Państwo trawniki codziennie to zmiana sposobu podlewania powinna być robiona stopniowo- nawet rozłożona na jeden lub dwa sezony. W innym razie mogłaby pociągnąć za sobą negatywne następstwa.

SIERPIEŃ

Praktyka ogrodnicza pokazuje, że w sierpniu kończy się zasób składników odżywczych, które dostarczyliśmy w kwietniu i czerwcu. Na trawnikach pojawiają się pierwsze oznaki niedoborów mikro i makroelementów. Sierpień jest ostatnim miesiącem w sezonie stosowania standardowych nawozów trawnikowych o podwyższonej zawartości azotu.

Przypominamy o koszeniu wyżej, które poprawia korzenienie się trawy i ogranicza bezpośrednie odparowywanie wilgoci z gleby.

 

 

Źródło:

Hessayon D.G., Trawniki, MUZA S.A., Warszawa 1997, 2004, Wyd. IV

Mynett M, Prończuk M i S, Piękny trawnik, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 2010, Wyd I.

 

 

 

«  »
PnWŚCzPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031